Przemoc domowa: uderzył – wybaczyć czy uciekać?

 

Na początku zawsze jest pięknie… Po czym poznać, że facet może być z tych, co biją… – o tym skąd bierze się przemoc i jak nie stać się ofiarą rozmawiam z Wandą Paszkiewicz, szefową Ogólnopolskiego Pogotowia dla Ofiar Przemocy w Rodzinie „Niebieska Linia”.

Wanda Paszkiewicz: Warto zwrócić uwagę na kilka rzeczy… Przede wszystkim to, jak odnosi się do kobiet. Bo jeśli inne traktuje bez szacunku, to jest tylko kwestią czasu, kiedy i mnie zacznie tak traktować. Powinno zaniepokoić, jeśli o byłych dziewczynach mówi tylko źle, jeśli tylko je obarcza winą za rozpad relacji. Posłuchaj, jakie ma wyobrażenie na temat związku, jaka jest według niego rola kobiety, a jaka mężczyzny. Im jego przekonania są bliższe stereotypom mówiącym, że facet ma być silny, a kobieta uległa, że facet nie rozmawia, tylko egzekwuje – tym gorzej, bo te stereotypy są dobrą pożywką dla przemocy.

Marta Dziekanowska: Ale przecież my lubimy silnych mężczyzn…

WP: Tak, dla wielu dziewczyn to jest atrakcyjne, że facet jest silnym przywódcą, osobnikiem alfa. Czują się wyróżnione – taki maczo, a wybrał właśnie mnie. Siła nie jest zła sama w sobie. Można przecież wykorzystać ją do ochrony, pomocy, wsparcia. Zła jest wtedy, gdy służy podporządkowaniu drugiej osoby. To podporządkowanie początkowo może przebiegać bardzo subtelnie. W typowym mechanizmie przemocy sprawca powoli odcina ofiarę od jej środowiska: koleżanek, rodziny. Na początku to może być nęcące, bo uzasadnia tym, że „mamy tylko siebie”, „inni próbują nas poróżnić”, „tylko ty mnie rozumiesz”, „to są nasze intymne sprawy”. Po pewnym czasie ona zostaje sama, zdana tylko na niego.

MD: Uderzył. Raz. Prosi o wybaczenie. Wybaczyć czy uciekać gdzie pieprz rośnie?

WP: Z naszych doświadczeń wynika, że przemoc lubi się powtarzać. Jeśli ktoś raz uderzył, to prawdopodobieństwo, że uderzy znowu, jest bardzo, bardzo duże. A że przeprasza i obiecuje poprawę? To jest bardzo typowe w mechanizmie przemocy. To zjawisko charakteryzuje się pewną cyklicznością: jest akt przemocy, potem jest skrucha, potem jest coś co nazywamy miodowym miesiącem czyli spełnianie oczekiwań i bycie idealnym partnerem, ale później napięcie narasta i przemoc znów się powtarza. I tak w kółko. Czasami całymi latami. Złe i dobre sytuacje bardzo ludzi wiążą. Bo gdyby ktoś mnie cały czas źle traktował, to łatwiej byłoby powiedzieć „wynocha”. Dlatego lepiej dać sobie czas zanim podejmie się decyzję o wspólnym życiu z kimś, kto raz uderzył.

MD: I co w tym czasie robić?

WP: Obserwować. Rozmawiać. Jeżeli sprawca deklaruje poprawę, to niech pokaże – nie przez miesiąc – przez rok, dwa, że jest w stanie zachowywać się inaczej. Ludzie mogą się zmienić, ale szanse na prawdziwą zmianę są wtedy, gdy sprawca naprawdę jest przerażony tym co zrobił i zaczyna szukać dla siebie pomocy. Bo jeżeli osoba, która uderzyła tłumaczy: „to wszystko dlatego, że jestem o ciebie zazdrosny”, albo „wszystko dlatego, że cię tak bardzo kocham” albo „sprowokowałaś mnie” – to obietnica poprawy jest zwykłą ściemą i nie wróży to dobrze.

MD: Wtedy lepiej odejść?

WP: Tak. Szanse na zmianę są wtedy wątpliwe. A gdy już dochodzi do ślubu, gdy pojawiają się dzieci, to wyplątanie się z przemocowego związku jest niezwykle trudne i wyniszczające. Wyniszczające nie tylko dla kobiety. Warto wiedzieć, że jeśli w takim związku są dzieci, to również doznają one przemocy nawet jeśli same nie są bite.

Tu znajdziesz pomoc

Twój partner lub partnerka bije cię, poniża, wyzywa? A może jesteś świadkiem przemocy? Zadzwoń po informacje, pomoc i wsparcie do „Niebieskiej Linii” 801 – 120 – 002,

lub wejdź na stronę http://www.niebieskalinia.info

Reklamy

2 comments

  1. Magdo, cieszę się, że zamieściłaś wywiad ze mną na swoim blogu. Uważam, że jest bardzo prawdziwy i dobry. Proszę Cię jednak o zmianę informacji odnośnie Pogotowia „Niebieska Linia”, w którym pracuję. Telefon nasz to: 801 – 120 – 002, a adres strony: http://www.niebieskalinia.info

    Polubienie

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s